Dispečing: 051/7470 204

Cestujúcich v prešovskej MHD čoskoro odvezú nové autobusy

V závere apríla došlo k podpísaniu kúpnych zmlúv na dodávku nových autobusov, ktoré výrazne omladia a zatraktívnia mestskú hromadnú dopravu. Vo verejnej súťaži na dodávku 10 kĺbových 18-metrových a 5 štandardných 12-metrových dieselových autobusov zvíťazila česká spoločnosť SOR Libchavy, ktorá už v predchádzajúcich rokoch dodala niekoľko vozidiel do Prešova. S víťazom bola uzavretá rámcová dohoda na dodávky vozidiel na obdobie 48 mesiacov, pričom boli zároveň uzavreté aj kúpne zmluvy. Vďaka dotácii z Integrovaného regionálneho operačného programu budú v najbližších mesiacoch dodané prvé 4 kĺbové a 2 štandardné autobusy.

Vozidlá budú plne nízkopodlažné, samozrejmosťou je klimatizácia priestoru pre cestujúcich a zároveň uzamykateľné bočné okná, moderný informačný systém vrátane LCD monitorov v interiéri, USB nabíjačky na madlách pre nabíjanie telefónov, vybavené taktiež budú označovačmi na cestovné lístky, ktoré už budú predpripravené na platbu kartou priamo vo vozidle. Chýbať nebude ani kamerový systém v interiéri a exteriéri vozidla, ktorý napomôže pri riešení nepríjemných situácií. Nízkoemisný motor triedy Euro 6D bude šetriť životné prostredie v Prešove a okolí. Prvé vozidlá budú taktiež vybavené systémom automatického počítania cestujúcich (APC), ktorý už máme aj vo vybraných trolejbusoch a vďaka nemu dokážeme vypracovať presné štatistiky o obsadenosti liniek a spojov.

Záručná doba na vozidlá je 36 mesiacov, resp. 240 000 km podľa toho, čo nastane skôr. Záruka na karosériu je 10 rokov a záruka na povrchovú úpravu (lak) je 7 rokov. Minimálna životnosť vozidiel je 10 rokov.

Cena jedného 12-metrového autobusu SOR NB 12 je 195 000 € bez DPH a cena za 18-metrový autobus SOR NB 18 je 278 000 € bez DPH. Na financovaní prvých šiestich autobusov sa podieľa DPmP, a.s. podielom 5%, zvyšných 95% pokryje Operačný program IROP.

 

Foto: DPmP, a.s.