Dispečing: 051/7470 204

Pripravujeme sa na prevádzku elektrobusov

Pred niekoľkými mesiacmi sme informovali verejnosť o nákupe piatich elektrických midibusov SOR EBN 8, ktoré vzišli z verejného obstarávania. Aktuálne sú tieto vozidlá vo finálnych fázach výroby, a preto sa v uplynulých dňoch začali prípravy na ich prevádzku aj v dopravnom podniku. Vo vozovni DPMP, a.s. na Bardejovskej ulici v Ľuboticiach onedlho vyrastie nabíjacia stanica so šiestimi nabíjačkami pre nabíjanie elektrobusov, z toho päť nabíjačiek bude pre klasické (pomalé) nabitie a jedna pre rýchlonabíjanie.

Výstavba nabíjacej infraštruktúry okrem iného obnáša úpravu a dobudovanie spevnených plôch v areáli podniku, vybudovanie základov pre nové trakčné stĺpy, či napojenie nabíjačiek na transformátor, ktorý sa nachádza na opačnej strane našej vozovne. Zhotoviteľom infraštruktúry pre nabíjanie elektrobusov je spoločnosť PRIVEL, s.r.o., ktorá je v zmysle Zmluvy o dielo povinná túto stavbu zhotoviť za 6 týždňov od prebratia staveniska. Cena za dielo je 176 413,61 € bez DPH.


Elektrobusy v Prešove

Elektrické midibusy čiastočne nahradia v premávke najstaršie midibusy Rošero First, ktoré sú za hranicou morálnej a technickej životnosti a pre ďalšiu udržateľnosť prevádzky je ich výmena nutná. Zvýšeniu komfortu a spoľahlivosti prepravy sa tak cestujúci môžu dočkať napríklad na spojoch liniek 20, 27, 41, či 42.

Midibusy budú mať nízkopodlažný vstup pri oboch dverách, samozrejmosťou je klimatizácia priestoru pre cestujúcich a zároveň uzamykateľné bočné okná. Vďaka modernému informačnému systému vrátane LCD monitorov v interiéri budú mať cestujúci vždy aktuálne informácie o trase daného spoja, ale aj o všetkých zmenách a novinkách v MHD. Štandardom sa už stali USB nabíjačky s konektormi typu  A a C na madlách pre nabíjanie telefónov, súčasťou vozidiel tiež bude aj kamerový systém v interiéri a exteriéri vozidla, ktorý napomôže pri riešení mimoriadnych situácií. Všetkých 5 midibusov bude vybavených systémom automatického počítania cestujúcich (APC), s ktorým už máme skúsenosti a vďaka nemu dokážeme vypracovať presné štatistiky o obsadenosti jednotlivých spojov. Elektrický midibus SOR EBN 8 dokáže pojať 16 sediacich a 37 stojacich cestujúcich. Dojazd elektrobusu na jedno plné nabitie bude 130 km. Dodanie elektrobusov očakávame v polovici júla 2023.


Text: DPMP, a.s.
Foto: DPMP, a.s.; www.imhd.sk
4.7.2023