Jeseň a zima je sprevádzaná častými hmlami, dažďom, snežením a väčšinu dňa je tma alebo znížená viditeľnosť. Aj v tomto období je množstvo cestujúcich, ktorí využívajú zastávky na znamenie. Vodiči mestskej ale aj prímestskej dopravy zastavia vždy na týchto zastávkach, ak sa cestujúci nachádza v priestore zastávky a je včas a dobre viditeľný. Za hmly, tmy a dažďa ale úplne splýva s okolím. Vodič osamoteného človeka alebo skupinku ľudí prehliadne a nezastaví. Nie preto, že by nechcel alebo nemohol, ale jednoducho sa títo ľudia stávajú neviditeľnými. Ako by sa teda mal cestujúci správať, aby ho vodič včas uvidel a mohol bezpečne zastaviť vozidlo a otvoriť dvere v mieste zastávky? V prvom rade by sa mal zdržiavať na mieste, kde ho vodič autobusu alebo trolejbusu môže vidieť z väčšej vzdialenosti. Interiér prístreškov je častokrát skrytý za reklamou alebo za sklom, na ktorom je voda alebo nečistota, preto je dobré včas pred plánovaným príchodom spoja sa postaviť k zástavkovému označníku alebo blízko nástupnej hrany. Blízko, no nie na menej ako pol metra, aby bol čakajúci cestujúci v bezpečí. Ďalším tipom, ako byť rozoznateľný od okolia, je použiť reflexné prvky na oblečení, najjednoduchšie je pripnutie reflexnej pásky. Posledným efektívnym krokom je znamenie vodičovi pomocou zasvieteného mobilného telefónu. Nepoužívajte baterku, aby ste vodiča zbytočne neoslnili, ale kývanie zhora nadol rozsvietenou obrazovkou telefónu uvidí vodič včas. Na fotografiách sú výsledky pokusu, ako vodič vidí čakajúcich, keď majú tmavé oblečenie, následne sme použili reflexné pásky a v treťom prípade bolo dané znamenie vodičovi pomocou rozsvieteného mobilného telefónu.
Na záver teda zhrnutie, čo treba robiť za zníženej viditeľnosti, aby vás vodič vozidla akejkoľvek verejnej dopravy neprehliadol:
Ak dodržíte nasledujúce zásady, prispejete tým k bezpečnosti seba, cestujúcich v prichádzajúcom vozidle a určite sa včas dostanete do svojho cieľa. V mene vodičov MHD, ale aj ostatnej verejnej dopravy vám ďakujeme.