Dispečing: 051/7470 204

Autobusom na výlet po Prešove a okolí - 1. časť

Leto sa pomaly začína a s ním sa postupne rozbieha aj turistická sezóna. Prešov a jeho okolie je mimoriadne bohaté na rôzne kultúrne a technické pamiatky z minulých desaťročí, ale aj na nové stavby, ktoré sú miestom pre oddych a rekreáciu nás všetkých. Možno si to ani neuvedomujeme, no veľká časť týchto miest je dostupných aj našimi linkami MHD, či už z centra mesta alebo priamo zo železničnej stanice. V najbližších riadkoch vám prinášame naše tipy na výlety pre rodiny aj jednotlivcov, ktoré sú ľahko dostupné prešovskou MHD. Pri každom mieste je uvedená možnosť dopravy linkou MHD, link na webovú stránku s podrobnými informáciami o mieste a ďalšie zaujímavosti. Tak načo ďalej čakať? Poďte s nami na výlet.

Múzeum Solivar

Národná kultúrna pamiatka Solivar patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky pochádzajúci zo 17. storočia. História závodu siaha až do roku 1572, kedy bola vyhĺbená šachta Leopold. V tomto roku zároveň začala ťažba kamennej soli. Prelom v ťažbe soli nastal v roku 1752, kedy došlo k zaplaveniu šachty Leopold soľankou. To znemožnilo ťažbu kamennej soli, no zároveň došlo k zmene technológie ťažby - soľanka sa odčerpávala zo šachty v koženom mechu a neskôr sa varila a odparovala v ďalších zariadeniach. Viac detailov a zaujímavostí o ťažbe soli v Solivare nájdete na tomto odkaze.

Komplex objektov Solivaru je dostupný viacerými linkami MHD. Z centra mesta a zastávky MHD Železničná stanica sa na Solivar môžete najrýchlejšie dostať linkou 1 a 46. Z centra mesta môžete tiež využiť linku 44, ktorá premáva cez Rusínsku ulicu a sídlisko Sekčov, prípadne môžete nastúpiť na linku 19, ktorá obsluhuje oblasť Táboriska, sídlisko Šváby a sídlisko Sekčov. Z liniek 1 a 46 je najideálnejšie vystúpiť na zastávke MHD Múzeum Solivar, ak využijete linky 19 a 44, vystúpiť je potrebné na konečnej zastávke Solivar. Ako môžete vidieť, Solivar má zabezpečenú veľmi dobrú obslužnosť linkami MHD, preto neváhajte, nechajte auto doma a odvezte sa v pohodlí našou MHD. Letná prevádzka múzea je od apríla do októbra, k dispozícii sú aj komentované prehliadky komplexu s lektorom. Múzeum je otvorené od utorka do soboty.


Vyhliadková veža na Malkovskej hôrke

Tohtoročné otvorenie turistickej sezóny bolo spojené s otvorením novej 20-metrovej vyhliadkovej veže na Malkovskej hôrke. Veža ponúka krásny a nezabudnuteľný výhľad na panorámu nášho mesta a cesta lesným chodníkom zas predstavuje priestor pre relax a duševný oddych. Maximálna kapacita vyhliadkovej veže je 10 osôb a vstup je povolený len za vhodných klimatických podmienok. Deti vo veku do 12 rokov môžu na vyhliadkovú vežu vstúpiť len v doprovode dospelej osoby. Pri návšteve veže je potrebné dodržiavať prevádzkový poriadok a dbať na udržiavanie poriadku a čistoty v okolí. Veža je lemovaná viacerými náučnými chodníčkami, ktoré môžete využiť na prechádzku s deťmi. Viac informácií o vyhliadkovej veži môžete nájsť na tomto odkaze.

Priblížiť sa k veži môžete našou linkou 42, ktorú obsluhujú midibusy. Linka premáva v dvojhodinovom intervale počas celého týždňa. Samotný výstup na vežu trvá cca 40-50 minút od konečnej zastávky Borkút. Linka 42 vyráža z centra mesta zo zastávky MHD Veľká pošta a prechádza aj zastávkou MHD Železničná stanica. Ďalšou možnosťou môže byť preprava linkou 24 z centra mesta s vystúpením na zastávke Priecestie v obci Haniska.


Hrad Šariš

Hrad Šariš vo Veľkom Šariši patrí medzi obľúbenú a často navštevovanú destináciu najmä pre svoju ľahkú dostupnosť rôznymi spôsobmi dopravy. Na postupne rekonštruovanú zrúcaninu hradu z 13. storočia sa môžete dostať autom, na bicykli, pešo, ale aj našou linkou 45. Tento hrad sa radí medzi najrozľahlejšie zrúcaniny na Slovensku, postavený je na 570 m vysokom kopci nad mestom Veľký Šariš a nachádza sa približne 5 km od Prešova. Na hrad vedie spevnená asfaltová cesta, ktorá zároveň slúži ako náučný chodník. Celý hradný vrch je zároveň Národnou prírodnou rezerváciou. Návštevníkom ponúka centrálna veža Donjon nádherný výhľad na široké okolie - pri dobrej viditeľnosti je možné vidieť Vysoké Tatry, Levočské vrchy, Čergov, či Slanské vrchy. Dovidieť zároveň môžete na susedné hrady v Kapušanoch a Kamenici. Vstup na hrad je spoplatnený symbolickou čiastkou, prevádzka hradu je zabezpečená od mája do septembra denne od 10:00 do 18:00 okrem pondelka. Viac informácií o prevádzke hradu, cenník a ďalšie podrobnosti sa nachádzajú na tomto odkaze.

Hrad je dostupný linkou 45, ktorá premáva denne v hodinovom intervale, v špičke je interval skrátený na 30 minút. Na linku 45 môžete nastúpiť na sídlisku Šváby, na zastávke MHD Železničná stanica, ale aj na zastávkach v centre mesta a ďalších zastávkach smerom do Veľkého Šariša. Vystúpiť je potrebné na konečnej zastávke MHD Veľký Šariš, kde je už ďalej vyznačená trasa k hradu. Výstup na hrad od konečnej zastávky trvá približne hodinu, je to nenáročná cesta s miernym stúpaním. Pre jednoduchú orientáciu prikladáme aj mapku. Dovolíme si pripomenúť, že mesto Veľký Šariš sa nachádza v II. tarifnom pásme, preto je potrebné označiť si lístok, ktorý platí aj v tomto pásme.


Prešovská Kalvária

Prvú časť nášho mini seriálu Autobusom na výlet po Prešove a okolí uzatvárame vychádzkou na Prešovskú Kalváriu. Komplex barokových stavieb vznikol v 18. storočí počas pôsobenia jezuitov. Výstavba prvých sakrálnych objektov na krížovej cesta sa začala v prvej polovici 18. storočia, posledné kaplnky boli dokončené až v 19. storočí. Celý komplex Kalvárie bol dokončený až v roku 1893 a okrem kostolíka sv. Kríža ho tvorí štrnásť kaplniek krížovej cesty, kaplnka Svätých schodov, katakomby a priľahlý cintorín. Komplex sakrálnych barokových stavieb už bol v minulosti reštaurovaný a upravovaný. Aj v súčasnosti prebiehajú na vybraných stavbách rôzne reštaurátorské práce. V roku 2019 bol na Kalvárii inštalovaný vyhliadkový ďalekohľad, vďaka ktorému nabral výhľad na mesto Prešov úplné iné rozmery. Kalvária patrí medzi veľmi obľúbené oddychové miesta Prešovčanov, ktorí tam chodia s cieľom nájsť vnútorný pokoj, ponoriť sa do modlitby alebo si len vychutnať nezameniteľný výhľad v krásnom prostredí. Bližšie informácie poskytuje Mestské informačné centrum Prešov na tomto odkaze.

Prešovská Kalvária je dostupná aj linkami MHD 15 a 27. Linka 15 obsluhuje oblasť Táboriska, centrum mesta a Sídlisko II, linka 27 prechádza oblasťou Táboriska a centrom mesta. Ku komplexu Kalvárie prichádza linka 15 zo severnej strany, linka 27 zo strany južnej. Pri využití linky 15 odporúčame vystúpiť na zastávke MHD Zimný štadión a následne si vychutnať prechádzku po krížovej ceste, ktorú lemujú barokové kaplnky. Druhou alternatívou je preprava linkou 27 a vystúpenie na zastávke MHD Slávičia. Následne je možné prejsť po Slávičej ulici smerom hore až ku Kalvárii. Táto cesta, ktorá vedie poza komplex, je síce rýchlejšia, no budete ochudobnení o príjemnú prechádzku pod korunami stromov. Možností je však viacero, treba si len vybrať.


Prvá časť nášho sprievodcu výletmi je na konci, budeme radi, ak vás naše tipy inšpirujú a pôjdete spolu s nami objavovať krásy Prešova a okolia. V ďalšom vydaní si posvietime napríklad na oblasť Delne, Cemjatu, či na Zbojnícky hrad.

 

Text: DPMP, a.s.
Foto: Mesto Prešov; Erik Wittner; EuroVelo11
20.5.2022